ورود کاربران

جستجو

مشکلات بالقوه جوانه های کاکتوس

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

رطوبت زیاد: در صورت وجود رطوبت زیاد در محیط کشت، برای جوانه ها پوسیدگی رخ خواهد داد. برای بیشتر  های کاکتوس و در چند ماهه اول زندگی، بهترین میزان رطوبت کمی مرطوب بودن در سطح محیط کشت می باشد ولی سطح خاک خیس نباشد. همیشه سطح خاک را هنگامی که شروع به خشک شدن می کند، کمی مرطوب کنید.

خشکی زیاد از حد: جوانه های کاکتوس در چند ماهه اول کوچکتر از آن اندازه ای هستند که بتوانند آب را به خوبی در بافت خود ذخیره کنند. این همان دلیلی است که رطوبت بالا نسبت به خشکی ترجیح داده می شود. سطح کاملا خشک خاک به مرگ سریع جوانه ها منجر می شود. در کل، هرچه عمر جوانه ها کمتر باشد نسبت به خشکی حساسیت بیشتری نشان خواهند داد.

جریان ناکافی هوا: بعضی اوقات جریان کم هوا می تواند مناسب باشد. اما در کل عدم جریان هوا باعث این عوامل می شود، افزایش دما و  افزایش رطوبتی که میعان آن سطح خاک و جوانه ها را خیس خواهد کرد و در نتیجه سفیدک ها در محیط گسترش پیدا می کنند. سفیدک ها مشکل معمول در اکثر نهال ها است. در کل نهال ها تا حدودی در برابر قارچ ها مقاومند اما هر گونه استرس و شرایط نا مطلوب محیطی، قارچ ها را قادر به نابودی نهال ها می کند. ایجاد سوراخ های کوچک در سطح پلاستیک می تواند در تنظیم جریان هوا موثر باشد.

سطح سبز محیط کشت: عامل سبزی سطح، جلبک است. جلبک بطور معمول عامل نگران کننده ای برای سلامت جوانه ها نیست. اما جلبک نشانگر رطوبت بالای محیط و حضور مواد مغذی( کودهای آلی) است. کاری که جلبک ممکن است انجام دهد سخت کردن سطح خاک می باشد و مانع جریان آب و جریان هوای کافی در سطح خاک می شود. مسئله دیگر زمان مرگ جلبک هاست که جذابترین محیط برای حضور حشرات و قارچ ها ایجاد می کند.

تار عنکبوتی ها و سفیدک ها: تاخت و تاز قارچ ها!!! عامل رطوبت بالا، جریان ناکافی هوا و حضور مواد مغذی اورگانیک است.

بهترین کار برای جلوگیری از این موضوع عدم بکارگیری مواد غذایی اورگانیک مثل کوکوپیت، پیت ماس، تکه های گیاهی کوچک در ترکیب خاک است. افزایش جریان هوا و خشک کردن جزیی سطح خاک نیز می تواند موثر باشد. اگر سریعا عوامل رشد قارچ ها برطرف گردند و هنوز جوانه ها سالم هستند، نگرانی خاصی ایجاد نخواهد کرد.

آفت: حضور آب و جوانه های کوچک کاکتوس ها میزبان خوبی برای حضور آفت ها می باشد. برای پیشگیری هر کاری از دستتان بر می آید انجام دهید.

قرمز یا قهوه ای شدن جوانه ها: عامل این موضوع اغلب نور زیاد است. شدت نور را کاهش دهید. کمبود آب و دمای بالا هم می تواند باعث تغییرات رنگ گردد.

جوانه های بنفش: اغلب عامل اصلی کمبود آب است اما در برخی گونه ها نور زیاد یا دمای سرد نیز باعث ایجاد سایه های بنفش در گیاه می شود.

شکاف برداشتن پوسته: برخی گونه های کم رشد در صورتی که میزان زیادی مواد غذایی دریافت کنند پوسته گیاه ترک بر می دارد. در اغلب گونه های آستروفیتوم این موضوع به دلیل آبیاری و مواد غذایی زیاد می تواند اتفاق افتد.

کافه کاکتوس

دیدگاه‌ها   

0 #6 احمدرضا 1397-01-29 22:21
با عرض سلام و خسته نباشید . بذرای من مشکل اخر رو دارن یعنی سر همشون از وسط دوشاخه شده . راه درمان چیه ؟ ممنون میشم بگید . اگه درمان نشه و به همین صورت ادامه پیدا کنه چی میشه ؟

كمي از رطوبت كم كنيد و مواد غذايي كمتري بديد
نقل قول کردن
0 #5 پورقاسم/ 1395-10-09 21:51
به نقل از مینو:
با سلام
لطفا راه کاری برای از بین بردن جلبک های سبز بستر خاک کاکتوس پیشنهاد بدید. ممنون

خیلی ساده، یا هوادهی را زیاد کنید یا از سنگ ریزه روی سطح خاک استفاده کنید. جلبک ها برای ادامه رشد به نور نیاز دارند که با اینکار اونارو از نور محروم می کنید.
نقل قول کردن
+1 #4 مینو 1395-09-04 10:57
با سلام
لطفا راه کاری برای از بین بردن جلبک های سبز بستر خاک کاکتوس پیشنهاد بدید. ممنون
نقل قول کردن
0 #3 پورقاسم 1394-05-20 17:20
مهران خان سلام. افزایش تنوع بذر کار راحتیه ولی افزایش تعداد گونه وقتی سخت میشه که بخواهید کیفیت جوانه زنی گونه ها هم بالا باشه. با اینحال این موضوع تدریجا در حال بهبود هست.
نقل قول کردن
+3 #2 مهران 1394-05-20 05:06
با سلام. لطفا تنوع بذرهای موجود رو افزایش بدهید.
نقل قول کردن
+1 #1 abbass11 1394-04-04 17:00
بسیار عالی بود سپاسگزارم
نقل قول کردن