ورود کاربران

جستجو

تکثیر آگاوها از طریق بذر

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

که بذرهای سیاه قدرت جوانه زنی زیادی نسبت به بذرهای قهوه ای رنگ دارد و حتی در برخی منابع ذکر شده که بذرهای قهوه ای رنگ، ارزش امتحان کردن ندارند.

سایز بذرهای آگاو بسیار متغیر است و تا حد زیادی بیانگر اندازه گیاه مادری است. همانند اگثر گیاهان هرچه بذرها تازه تر باشند درصد جوانه زنی بالاتر خواهد بود.

ترکیب خاک برای بذرهای آگاو خیلی ساده است: یک قسمت خاک باغچه و یک قسمت شن و سنگریزه. روی بذرها را با حدود نصف قطر بذر با خاک بپوشانید. البته همین که زیر سطح خاک باشد کافیست. ففط احتیاط کنید بذرها زیاد از حد مدفون نشوند.

سپس گلدان را در ظرفی از آب باران یا آب مقطر قرار داده تا از آب اشباع شود. پس از خارج کردن گلدان از ظرف و تخلیه آب های اضافی، سطح خاک را با یک قارچ کش( حقیقا نوع آن خیلی تفاوتی ندارد چون آگاوها حساس به قارچ نیستند) اسپری نمایید و آن را در یک پلاستیک در بسته قرار دهید. سپس ظرف را پشت یک پنجره گرم و نورگیر قرار داده و به طبیعت اجازه ی تکمیل فرایند را دهید.

معمولا بعد از 6 تا 8 روز نتیجه کار مشخص می شود. اگر در این چند روز خبری از جوانه ها نشد احتمالا پس از این هم اتفاقی رخ نخواهد داد.

جوانه ها ابتدا از یک برگ گرد شروع می شوند و بذر خالی نوک آن می چسبد. سایز جوانه ها در چند هفته اول متغیر است و به میزان زیادی بستگی به اندازه بذر دارد. بعد از چند روز برگ جوانه ها به سطح پلاستیک می رسد. در این زمان می توانید پوشش پلاستیکی را بردارید.

بذر ها در حین رشد سنگین تر شده و به پهلو می افتند که در این زمان می توان با اضافه کردن ماسه یا سنگریزه مشکل را برطرف نمود.

پس از 2 تا چهار هفته برگ دوم شروع به رشد می کند که ظاهر بیشتری به برگ های یک آگاو واقعی دارد ولی بازهم تیغ های برگ قابل مشاهده نیست. و اما در برگ سوم که اندازه بزرگتری نیز دارد، تیغ ها قابل مشاهده است. به مرور برگ سوم شکل کاملتری گرفته و برگ اول شروع به زرد شدن و افتادن می کند. سعی کنید سطح خاک همیشه مرطوب باشد ولی با اینحال جوانه های آگاو چند روز کم آبی را نیز تحمل می کنند.

ظاهر برگ جوانه ها به شما می گوید که وضعیت نور مناسب است یا خیر. در صورت اعمال نور زیاد برگ ها بنفش و در صورت کمبود نور حالت بی رنگ به خود می گیرند.

تکمیل برگ سوم نشانگر این است که شما مرحله سخت را پشت سر گذاشته اید. عجله نکنید. هنوز گیاه شما به مراقبت نیاز دارد. کارتان را با حوصله ادامه دهید. راه زیادی در پیش است...

تهیه توسط کافه کاکتوس