ورود کاربران

جستجو

دستورالعمل کشت بذر کافه کاکتوس

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

کاکتوس ها تمایل به نور ملایم برای جوانه زنی دارند. در 4 تا 8 هفته اول با استفاده از روزنامه برای بذر ها سایه درست کنید، این موضوع در جلوگیری از رشد جلبک ها موثر است.

بهترین دما برای جوانه زنی بذر ها بین 15 تا 35 درجه سانتیگراد است. برخی گونه ها خاص برای جوانه زنی نیاز به هوای سرد برای جوانه زنی دارند، به عنوان مثال برخی گونه های اپونیا.

برای گونه های خاص مقالات زیادی در سایت های مختلف منتشر شده، با اینحال در اغلب این مقالات به دمای بالای 25 درجه به عنوان دمای مناسب برای جوانه زنی وکاهش احتمال رشد قارچ ها، اشاره شده است.

در بسیاری از گونه ها، چینوسول(chinosol)یا همان superol عامل اصلی در توقف جوانه زنی بذر ها بوده است و نباید برای خیساندن بذر ها از این ماده استفاده شود. بجای این ماده بهتر است از "مالوین(malvin)" استفاده شود. در ایران معمول ترین قارچ کش بنومیل و کاربندایزیم است. در دو هفته اول خاک باید مرطوب باشد(نه خیس). از خشک شدن خاک در این مدت جلوگیری کنید. تا 4 هفته می توان در بذر ها را باز نکرد و مانع ورود جلبک ها و قارچ ها در محیط بذر ها شد. باید در 4 هفته اول مراقب بذر ها باشید. آبیاری از زیر یا بصورت کاملا اسپری داده شود تا از پاشش خاک جلوگیری شود. ترکیب خاک باید سبک باشد. در بیشتر موارد از پوکه های معدنی برای حفظ نسبی رطوبت ، استفاده می شود. ماده غذایی خاک بذر کاکتوس را میتوانید با ترکیب مقداری پیت ماس داخل ترکیب خاک تامین نمایید. همچنین بعضی از گلخانه داران بزرک از الک کردن پیت ماس بر روی سطح خاک برای این منظور استفاده می نمایند.

پس از آماده سازی خاک، بذر ها را روی خاک پاشیده و به آرامی فشار دهید. پوشاندن بذر ها با خاک اصلا توصیه نمی شود. فاصله بین بذر ها بین 2 تا 3 برابر قطر هر بذر باشد. اغلب بذر ها با این دستور باید تا 2 هفته اول جوانه برنند. حتی برخی بین 2 تا 3 روز اول جوانه می زنند. بعضی گونه ها هم به زمان بیشتری نیاز دارند. مخصوصا گونه های مامیلاریا. اگر این گونه بذر ها در کاشت اول جواب نداد می توان آنها دوباره شسته  و خشک کرد و مجددا کاشت.

در صورتی که احساس کردید ریشه های جوانه ها روی خاک بیرون زده اند میتوانید با چند بار آبیاری از زیر ظرف و کم کردن رطوبت محیط کشت، مشکل را به راحتی برطرف کنید.

برای تغذیه جوانه ها می توایند از سه ماهگی بر روی جوانه ها کود 20-20-20 را بصورت ماهانه و با غلظت یک قاشق چایخوری در 2 لیتر آب، اسپری نمایید.

برخی از گونه های ساکولنت باید با خاک پوشانده شوند و به نور برای جوانه زنی نیاز ندارند. در کاشت بذر های Anacampseros، Conophytum،Echeeveria، Crassulacea، Lithops و Mesembryanthemum تا زمان جوانه زنی دما نباید به بالای 20 درجه برسد و بذر ها را نباید پوشاند. Dinteranthus به 3 ماه زمان برای جوانه زنی نیاز دارد.

برای بذر های افوربیا و ساکولنت های دیگر قوانین بالا رعایت گردد فقط بعد از جوانه زنی هوا دهی و نور بیشتری نیاز دارند.

شرح کامل کاشت بذر آگاو ها را می توانید با کلیک روی این مقاله بخوانید.

بذر انواع نخل ها مثل نخل ماداگاسکار، باید بعد از خیساندن در آب با دمای 25 درجه، بر روی خاک قرار داده شده و با لایه ای از خاک به ضخامت بذر ها پوشش داده شوند. Pachypodium ها از این گونه اند که در رطوبت زیاد و در دمای 25 الی 30 درجه بهترین نتیجه حاصل خواهد شد.

امیدوارم این دستور العمل با پیشنهاد و تجربیات شما کامل تر شود. برای بحث و تبادل نظر از پایین صفحه اقدام فرمایید.

کافه کاکتوس

دیدگاه‌ها   

0 #14 سجادی 1396-07-02 14:10
سلام و خسته نباشید
من میخواستم یه گلخونه کوچیک داخل دانشگاهمون بزنم. میخواستم کمکم کنید چه جوری و از کجا شروع کنم؟
ممنون
نقل قول کردن
0 #13 مدیریت 1395-11-29 20:20
به نقل از آرمین خدرزاده:
خیلی بد بود چون مال من یا مردم دیگه خیلی وقت است جوانه نزده

سلام دوست عزیز. دستورالعمل بد بود؟ حقیقتا این دستورالعملیه که خیلی عمومی هست. ما خودمون و اکثرا همکارانمون هم ازین روش استفاده می کنیم و مشکلی نداشتیم. گرچه برای برخی گونه ها مثل آگاو ها دستورالعمل دیگه ای در وب سایت قرارداره.
در ضمن موفقیت در عملیات کاشت بذر به خیلی عوامل بستگی داره که یک از اونها تازه بودن بذر ها و یا قدرت جوانه زنی بذرهاست.
نقل قول کردن
-1 #12 آرمین خدرزاده 1395-11-26 18:19
خیلی بد بود چون مال من یا مردم دیگه خیلی وقت است جوانه نزده
نقل قول کردن
0 #11 پورقاسم 1395-06-17 18:01
به نقل از کیمیا:
سلام ,خیلی ممنون. من بذر Coleocephalocereus را کشت کردم و هنوز اثری از جوانه زنی نشده. علت می دونید چیه؟

سلام. بنده بذر این گونه را تابحال کشت نکردم ولی هر نوع بذری هم که باشه باید حداکثر ظرف مدت 30 روز شروع به جوانی زنی کنه. البته به شرط فراهم بودن شرایط محیطی بخصوص رطوبت و دما
نقل قول کردن
+2 #10 کیمیا 1395-05-17 00:07
سلام ,خیلی ممنون. من بذر Coleocephalocer eus را کشت کردم و هنوز اثری از جوانه زنی نشده. علت می دونید چیه؟
نقل قول کردن
0 #9 پورقاسم 1393-07-12 01:05
به نقل از ahmadi:
با سلام و احترام
زمان هوادهی به جوانه ها کی هست؟
آیا میشه تا 3 ماه هوادهی رو انجام نداد ؟

والا من که می ترسم. خودم یکماه نرسیده هوادهی انجام میدم. اما توی مقالات زیادی خوندم که تا سه ماه می شه هوادهی انجام نداد(حتی بهتره). اما دوست من کلن دقت داشته باش این در شرایطیه که از نظر رطوبت و آفت کلیه پارامترها در زمان کشت اولیه بخوبی کنترل شده باشه که کلن کاره سختیه!!!
نقل قول کردن
0 #8 ahmadi 1393-07-12 01:04
با سلام و احترام
زمان هوادهی به جوانه ها کی هست؟
آیا میشه تا 3 ماه هوادهی رو انجام نداد ؟
نقل قول کردن
0 #7 پورقاسم 1393-07-12 01:03
مسعود جان سلام
به اشتباه نظرت را حذف کردم. شرمنده.
ذکر کرده بودی که جهت تست میزان اعمال قارچ کش، از دو ظرف دانه ذرت استفاده کرده بودی و قارچ کش اعمال کردی و نتیجه کاملا عادی بود- و ظاهرا دمای بذر ها رو به کاهش و از بذر های لیتوپس یکی سبز شده- همچنین از بذر های کونوفیتوم بنده سراغ گرفته بودی؟!!!
جواب بنده خدمت شما
قارچ کش زیاد باعث کاهش سرعت جوونه زنی می شه. علت هم تشکیل لایه رسوبی و سخت اطراف بذر هست. مطمئنا قدرت جوونه زنی ذرت را با یک کاکتوس نمیشه مقایسه کرد. حتی در اینباره مقایسه دو نوع متفاوت کاکتوس هم درست نیست.
راجع به بذر های کونوفیتوم که بنده کاشتم، حقیقتا خودم اولین بارم بود. کاشت کونوفیتوم دمای خنک می خواد. از 100 تا فقط یکی جوونه زده.
می خواستم کل بذرها را عکسشون را بزارم. وقت نکردم.
مطلع باش که اگه تا دو سه هفته دیگه اون سه نوع بذری که خدمتتون عرض کردم جواب نده توی سایت آگهی می کنم واسه برگشت هزینه خریداران. البته به خودشون هم ایمیل می زنم.
ارادتمند شما
نقل قول کردن
0 #6 پورقاسم 1393-07-12 01:02
به نقل از نعمت اله:
با سلام . بنده قصد راه اندازی بک گلخانه به مساحت تقریبا 80 متر رو پشت بوم خونمون رو برای پرورش کاکتوس دارم . کلا هیجی نمیدونم و میخوایتم بدونم که درامدش چطور هستش . من تو قزوین زندگی میکنم و اگه لطف کنید که بنده رو بطور کلی راهنمایی کنید ممنون میشم.

تا اونجایی که بنده اطلاع دارم درآمد حوزه فروش کاکتوس نسبتا مناسبه.
ولی حداقل 1 تا 2 سال زمان می بره تا با این حوزه آشنا بشید.
بهتره استارت کارت با ظرفیت کمتر باشه تا زمانی که اصول پرورش و نگهداری رو یاد بگیرید. در ارتباط با طراحی هم سوالاتتون را به ایمیل کافه کاکتوس ارسال کنید تا بهتر بتونیم کمکتون کنیم.
نقل قول کردن
+1 #5 نعمت اله 1393-07-12 01:01
با سلام . بنده قصد راه اندازی بک گلخانه به مساحت تقریبا 80 متر رو پشت بوم خونمون رو برای پرورش کاکتوس دارم . کلا هیجی نمیدونم و میخوایتم بدونم که درامدش چطور هستش . من تو قزوین زندگی میکنم و اگه لطف کنید که بنده رو بطور کلی راهنمایی کنید ممنون میشم.
نقل قول کردن