ورود کاربران

جستجو

پیلو سرئوس

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

کاکتوس Pilosocereus (پیلوسو سرئوس) که به نام pilocereus () نیز معروف است قوه نامیه خود را تیغ های پرزی یا پشمالوی خود می گیرد.

بدنه گیاه در قسمت آرئول دارای موهای زیبایی می باشد. در بعضی از نمونه ها نیز موهای پشمی در قسمت بالای گیاه جایی که از آن گل می روید(مشابه سفالیوم در ملو کاکتوس)، ظاهر می شوند.

اکثر گونه های این کاکتوس بدنه آبی رنگ دارند. رشد گیاه بصورت شاخساری از چند کاکتوس یا بصورت تکی و با اندازه بزرگ( بین 1 تا 10 متر) می باشد. گلها به شکل تیوب بوده و غنچه ها اغلب به رنگ آبی ظاهر می شوند. گردافشانی گلهای این گیاه در طبیعت به وسیله خفاش ها انجام می گیرد.

این گونه در طبیعت در آمریکای جنوبی بین مکزیک تا جزیره کاربیان گسترده شده است. برخی از زیر مجموعه های این گونه به راحتی در گلخانه ها کشت می شوند در صورتی اغلب آن ها به سختی در بین کلکسیونرها یافت می شوند و شاید تنها بتوان تصاویر آن ها را در جستجو های اینترنتی یافت.

P. pachycladus یکی از گونه های محبوبی است که به علت ساقه آبی رنگ آن، در بین کلکسیونر ها شهرت دارد. به جرات می توان گفت که آبی ترین کاکتوس ستونی است. نام دیگر این گونه P. azureusمی باشد. در اکثر کشورها این گونه بعد از کاکتوس اچینو گروزونی( بشکه طلایی) محبوب ترین و  رایج ترین کاکتوس می باشد.

گرچه رشد این کاکتوس نسبتا کم است اما با آبیاری به موقع و کود دهی کافی می توان بر سرعت رشد گیاه افزود.

پیلوسرئوس در برابر سرما حساس است اما اگر ناچار به نگهداری آن در فصل سرد در محیط باز هستید با استفاده از پیچیدن لایه پلاستیکی به دور آن، می توان کاکتوس را از مرگ حتمی  نجات داد.

گلهای این کاکتوس در شب های تابستان باز و تا صبح روز بعد ادامه دارد.

روش تکثیر این گیاه از طریق کشت بذر یا قلمه زنی می باشد.

 تهیه کننده: نیما مقیمی