ورود کاربران

جستجو

مقایسه؛ خزانه کاکتوس به صورت کیسه پلاستیکی یا ظرف درب دار!؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مقایسه؛ خزانه کاکتوس به صورت کیسه یا روکش پلاستیکی!؟

در این مقاله به بررسی و مقایسه دو نوع خزانه متفاوت برای کاشت کاکتوس یعنی خزانه به صورت کیسه بدون درز( به عنوان مثال پلاستیک زیپ دار) و روش ظرف با روکش پلاستیکی می پردازیم.

شما در این مقاله علاوه بر مقایسه دو روش مذکور، مراحل حفاظت از کاکتوس های خردسال خود را خواهید آموخت.

 

خزانه بصورت کیسه ای

این روش به مثابه ایجاد یک گلخانه کوچک برای تامین رطوبت و گرمای یکنواخت برای بذرهای شما می باشد.

بذر ها برای عبور از مرحله اول جوانه زنی به گرما و رطوبتی یکنواخت نیاز دارند. تامین دمای حدود 30 درجه سانتیگراد به جوانه زنی مناسب بذر ها کمک شایانی خواهد کرد. علاوه بر مزیت کنترل دما در این  روش، استفاده از کیسه های بدون درز برای خزانه کاکتوس باعث می شود شما برای مدت چند ماه نیاز به دستکاری و آبیاری بذر ها نداشته باشید و بتوانید آنها را به حال خود رها کنید.

شاید بهتر باشد بعد از ضد عفونی اولیه آب و خاکِ بستر کشت، تا چند ماه درب ظرف باز نگردد. گرچه ممکن است همیشه ترس قارچ گرفتگی بستر کشت وجود داشته باشد و نظارت بر این موضوع با وجود یک ظرف پر از بخار کار دشواری باشد ولی با اینحال بهتر است به پیشنهاد ما اعتماد کنید. باز کردن ظرف نقطه شروع ورود آلودگی های هوا به محیط کشت شما خواهد بود. با اینحال ورود هوا به خزانه یک مسئله ویرانگر نخواهد بود و به شرایط بذر های شما بستگی دارد.

توجه داشته باشید وجود جلبک در بستر کشت مسئله مهمی در سلامت جوانه های شما نخواهد بود و نهایتاً سرعت رشد آنها را کند می کند. به هر صورت در صورت جلبک زدن می توان تا روزی دو ساعت اجازه هوادهی و خشک شدن سطحی به خاک داد.

برای اکثر گونه های کاکتوس می توان ظروف کشت را 3 تا 4 ماه در کیسه ها به حال خود رها کرد و بعد از آن به تدریج با سوراخ کردن پلاستیک هوادهی را انجام داد. بعد از حدود یک هفته از شروع هوادهی سایز سوراخ ها را بزرگتر کرده و می توان گوشه پلاستیک را کمی باز گذاشت. در این مرحله نیاز به نظارت دقیق تر ظرف کشت است و نباید به خاک اجازه خشک شدن داد و با اسپری کردن آب حداقل رطوبت مورد نیاز را تامین کرد. نهایتا چند روز بعد از این مرحله نیز می توان ظرف کشت را بطور کامل از درون کیسه برداشت.

برای اکثر گونه ها به منظور استحکام گیاه به نور کافی ولی فیلتر شده نیاز می باشد. بنابر این انتقال جوانه ها به گلخانه یا پنجره های نورگیر مرحله بعدی کار می باشد. نور کافی باعث رشد مناسب و سایز بزرگ تیغ ها خواهد شد. پوشاندن ظرف با روزنامه یا سایه بان مناسب از سوختگی کاکتوس های جوان پیشگیری خواهد نمود.

به یاد داشته باشید همچنان تامین رطوبت کافی نقطه کلیدی ماجرا خواهد بود. دوبار در روز اسپری آب و یکبار در هفته آبیاری شما را از بحران در امان نگه می دارد. هر چند هفته یکبار به سطح خاک اجازه دهید کمی خشک شود و کم کم با جوانه ها مشابه کاکتوس های بالغ تر رفتار کنید. این مرحله می تواند از 6 تا 8 ماه بطول انجامد. در دوره 9 تا 10 ماهگی جوانه ها به خوبی می توانند بدون رطوبت دایمی به رشدشان ادامه دهند.

روش رویه پلاستیکی؛

در این روش اکثر مراحل مشابه روش کیسه ای خواهد بود با این تفاوت که در اینجا بجای استفاده از کیسه ی پلاستیکی از یک رویه پلاستیکی برای حفظ رطوبت استفاده می شود. در این روش محیط کشت بطور کامل ایزوله نمی شود و هوا اجازه تبادل از درز های پلاستیک را خواهد داشت و عملاً سطح رطوبت خاک متغیر خواهد بود. به همین خاطر است که این در روش نیاز به مراقب بیشتری وجود دارد و نیاز به تامین رطوبت و اسپری آب بطور دائمی وجود دارد. بطور کل شما نمی توانید در این روش بستر های کشت را به حال خود رها کنید.

اما در این روش فرآیند سازگاری جوانه ها با شرایط عادی جوی سرعت بیشتری خواهد داشت و زمان کمتری صرف دوره هوادهی تدریجی خواهد شد. در این روش بجای سوراخ کردن پلاستیک می توانید روزی دو ساعت حدود دو سانتی متر از کناره ی پلاستیک را باز بگزارید و دو تا سه هفته بعد از این زمان کاملاً روکش پلاستیکی را برداشت.

بعد از جدایی کامل پلاستیک زمان انتقال خزانه ها به گلخانه است.

چه وقت زمان جداسازی( نشاء) خزانه های کاکتوس است؟

این سوال را می توان با پاسخ های متعددی جواب داد. در کل بهتر است زمانی عمل نشاء انجام گردد که هنوز جوانه ها با هم درگیر نشده اند و تغییر شکل در اثر فشردگی بین آن ها ایجاد نشده باشد و همچنین کاکتوس های جوان استحکام  کافی داشته باشند.

معمولا بعد از یکسال می توان نهال را بصورت گروهی یا تکی تفکیک کرد و فضای کافی و جدید جهت رشد بیشتر برای آنها فراهم آورد. ریشه های کاکتوس در این مرحله هنوز شکننده و حساس هستند و باید دقت لازم در زمان جدا کردن از خزانه صورت گیرد.

حدود یک هفته برای ریکاوری و سازگاری جوانه ها فرصت دهید و بعد از آن آبدهی را با اسپری کردن از سر گیرید و به تدریج روال عادی را مشابه کاکتوس های بالغ برای آن ها پیاده کنید.

از سعی و خطا نترسید هر شکستی یک تجربه است.  اینکار را حتماً شروع کنید، ما از پیروزی شما مطمئنیم.

 ترجمه و گرد آوری: پورقاسم

دیدگاه‌ها   

0 #4 Salvik 1396-12-20 14:05
سلام.خسته نباشید. به نظر شما تا زمان جوانه زنی میشه از روش اول استفاده کرد و بعد از اون از روش دوم؟

بله. تست كردم و جواب هم داده. ولي حداقل سه ماهه باشن
نقل قول کردن
0 #3 پورقاسم/ 1395-10-09 21:49
به نقل از مرادی:
سلام.ممنون از مقاله خوبتون
شما خودتون توصیه می کنید از کدوم روش استفاده کنیم؟

با سلام
بسته به گونه به نظر من فرق داره.ولی در کل گونه هایی که سخت جوانه میزنن با روش کیسه ای بهتر جواب می گیرید. اما در روش ظرف روکش دار، کاکتوس ها استحکام بیشتری برای ادامه کار و رسیدن به سن یک کاکتوس بالغ را دارند.
نقل قول کردن
+1 #2 مرادی 1395-07-11 22:49
سلام.ممنون از مقاله خوبتون
شما خودتون توصیه می کنید از کدوم روش استفاده کنیم؟
نقل قول کردن
+4 #1 taheri 1394-05-30 14:53
سلام
لطفا و خواهشا یک مقاله کامل درباره کشت بذر نخل ماداگاسکار در سایت قرار بدید ممنون از شما و سایت خوبتان
نقل قول کردن